تاثیر بسکتبال بر افزایش قد کودکان و نوجوانان

تاثیر بسکتبال بر افزایش قد

به نظر شما آیا بسکتبال در افزایش قد کودکان و نوجوانان تاثیری دارد یا خیر؟ در این مقاله میخواهیم به تاثیر بسکتبال در افزایش قد افراد بپردازیم و این موضوع را از جواناب مختلف بررسی کنیم.

عوامل گوناگون تاثیر بسکتبال در افزایش قد

هورمون رشد به واسطه عوامل گوناگونی در بدن ایجاد میشود و عواملی باعث میشود این هورمون به صورت متعادل و خوبی در بدن ترشح شود و باعث قد بلند شدن افراد شود.هورمون رشد از غده هیپوفیز در مغز ترشح میشود و به اندامها میرسد. هر چه قدر وضعیت بدنی افراد -نوع تغذیه-تحرک- افراد خوب باشد این هورمون کار خود را بهتر انجام میدهد.

یکی از عواملی که به رشد قدی افراد و کودکان کمک شایانی میکند ورزش کردن مخصوصا ورزش بسکتبال, والیبال و شنا میباشد. حالا چگونه بسکتبال در افزایش قد افراد تاثیر دارد؟ به علت اینکه عضلات کودکان در این ورزش کشیده میشود به افزایش قد کمک میکند -پریدن و توپ را زدن یا گرفتن باعث کشیده شدن عضلات میشود و این کشیده شدن به افزایش هورمون رشد در بدن کمک میکند.

این ورزش همچنین عضلات پا و پشت و کمر را محکم میکند و باعث قدرتمندتر شدن و استحکام این عضلات میشود .

پریدن : باعث میشود عضلات کشیده شود و دوباره به حالت اول برگردد و این مساله باعث جریان خون بیشتر در بدن و حرکت هورمون رشد به سمت صفحات رشد میشود.

دویدن: شوت زدن -دریبل کردن و به اطراف زمین دویدن باعث افزایش جریان خون در بدن میشود و هورمون رشد با سرعت بیشتری رشد میکند.

تاثیر شنا در افزایش قد کودکان و بزرگسالان
دیدن این مطلب

شوت زدن: این کار باعث کشش عضلات پا و ستون فقرات میشود چون در  هنگام شوت زدن بدن کاملا کشیده میشود و این کار باعث ترشح هورمون رشد در بدن کودکان میشود.

 

تاثیر بسکتبال بر افزایش قد کودکان و نوجوانان در سن زیر 18 سال از نظر دانشمندان و متخصصین

نظر دانشمندان و متخصصین و افراد صاحب نظر این است که بسکتبال تاثیر خوبی بر افزایش قد کودکان و نوجوانان دارد .به طوری که اگر فرزندان شما به صورت منظم و زیر نظر  مربی مجرب باشند میتوانند از لحاظ قدی رشد خوبی داشته باشند.اگر رشد قد کودک و نوجوان شما کند است بسکتبال میتواند باعث رشد سریعتر هورمون رشد شود و به قدی بلند دست پیدا کنند. ورزش بسکتبال چون یک ورزش کششی و ارتفاعی مباشد باعث کش آمدن عضلات پا-دست و ستون فقرات میشود و میتواند نقش زیادی در افزایش قد کودکان و نوجوانان داشته باشد.

در کل ورزش کردن و مخصوصا ورزشهای کششی مثل بسکتبال تاثیر زیادی در افزایش قد کودکان و نوجوانان دارد.

البته عوامل زیادی در افزایش قد مهم هستند مثل:تغذیه مناسب و رسیدن انواع ویتامینها و پروتئین ها و املاح لازم به بدن

خواب کافی داشتن (حداقل 8 ساعت خواب)

نگه داشتن بدن در وضعیت مناسب

تحرک داشتن و انجام ورزش , مخصوصا ورزشهای کششی.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد و با انجام ورزشهای کششی مخصوصا بسکتبال بتوانید به قد دلخواه خود برسید و این ورزش را در برنامه ورزشی کودکان یا نوجوانان قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *